Crtalo
Crtalo (engl. plotter) je izlazni uređaj namijenjen izradi crteža i nacrta. Funkcionira pomicanjem pera za crtanje na mediju na kojem crtamo. Pomak u bilo kojem pravcu ostvaruje se kombinacijom dvaju neovisnih i međusobno okomitih pomaka koji se označavaju kao x i y pravac. Najčešće se primjenjuju u poduzećima, na fakultetima i u fotografskim studijima.
Slika
1. Crtalo
Svojstva crtala
- Format crtala - govori o najvećim dimenzijama papira kojeg crtalo koristi (ISO, A0, A1, A2, A3, A4, ANSI A, B, C, D, E)
- Brzina crtala - najveća moguća brzina pera pri crtanju (obično se brzina kreće od 20 do 100 cm/s)
- Razlučivost crtala - najmanji korak koje pero može napraviti (obično se razlučivost kreće od 0.1 do 0.005 mm)
- Ponovljivost crtala - sposobnost vraćanja pera na točku na kojoj je već bilo (obično su vrijednosti manje od 0.1 mm)
- Broj crtaćih pera - suvremenija crtala posjeduju više pera (občno je broj crtaćih pera osam)
- Vrsta crtaćih pera - postoje različite vrste pera (pera s bojom koja se brzo suši, flomasteri, pera s uljenom bojom, svjetlosna pera)
- Medij na kojem se crta - crtala crtaju na različitim medijima (papir, poliesterska folija, fotografski film)
- Programski jezik crtala - oblik podataka koje crtalo prihvaća (npr. IBM-GL, GP-GL, HCBC, RD-GLII, DM/PL i najčešće korišteni HP-GL)
- Spajanje crtala s računalom - priključenim kabelom paralelnih i serijskih vrata
Vrste crtala
1. Crtalo s nepomičnim papirom - sastoji se od nepomičnog postolja u kojem je smješten mehanizam za pokretanje pera i pogonska elektronika i pomičnog pera. Papir se pričvršćuje na postolje tako da je nepomično priljubljen. Pero se kreće u smjeru x osi i y osi kako bi izradilo sliku. Jednostvane je građe, niske cijene te omogućuje upotrebu jeftinog papira i ispis na manjim formatima papira.
2. Crtalo s pomičnim papirom - pomiče papir tako što ga prihvaća u sustav pokretnih valjaka koji ga mogu pomicati u jednom pravcu, koji je okomit na pravac kretanja pera koje se kreće iznad valjka. Valjci pomiču papir u pravcu y, a istodobno se pero pomiče u pravcu x te se tako izrađuje crtež. Prihvaća papire većih dimenzija, ali je skuplji te velikih dimenzija.
3. Fotocrtalo - posebna vrsta crtala koja stvara na foto osjetljivom filmu. Građeno je poput crtala s nepomičnim papirom, ali umjesto pera ima izvor svjetla te, kao medij za crtanje, film. Rezultat rada takvih crtala je film s iscrtanim crtežom. Odlikuje se većom točnošću i većom cijenom. Tipična razlučivot bolja je od 0.0025 mm, a ponovljivost je bolja od 0.01 mm. Razlikujemo dvije vrste fotocrtala: phototypesetter i imagesetter.
4. Crtalo za izrezivanje - umjesto pera ima ugrađen nožić, a kao medij za crtanje služi dvoslojna plastična folija. izrađuje se kao crtalo s nepokretnom i pokretnom folijom, a koristi se za izradu reklamnih natpisa. Jednostavan je za upotrebu, niske cijene te stvara postojane i točne crteže.
5. Crtalo za glodanje - jednake je građi kao i crtalo s nepomičnim papirom, ali umjesto pera ima ugrađen motor i glodalo te kao medij za crtanje služi im ploča tvari koju se želi glodati. Koristi se za izradu natpisnih pločica.
6. Crtalo s malzom tinte - vrlo je slično pisačima s mlazom tinte, ali je većeg formata.
7. Elektronsko crtalo (elektrostatski pisač) - ostavlja otisak na posebnoj vrsti dielektičkog papira koji prolazi ispred glave koja ostavlja na papiru naboj u vidu nabijenih točaka. Potom prolazi ispred spremnika s jednom od tri komplementarne boje i crne boje u prahu te se prah hvata na nabijena mjesta čime se stvara slika. Na kraju, papir prolazi ispred istovrsnih glava i spremnika preostalih dviju boja i crne boje. Za kompleksnije crteže može biti i do pedeset puta brži od klasičnih crtala.
Slika 2. Elektronsko crtalo